Znali ste ?? Špargla je idealna hrana za kancelarijske radnike.
Sočna, ima minimalno kalorija , neobična, svežeg ukusa, neverovatni doživljaj. Lagano se vari, tako ako imata gužvu na poslu i puno stesa ovo vam je najbolja ishrana.
Bogata je vitaminama A, B1, B2, C i E folsavban .Ima puno amino kiselina kao asparagin-kiselina, a minimalno kalorija. Glavni sastojak je voda ( 93-95 % ) i 100 grama špargli ima 20 kalorija .
Vrlo malo sadrži šećera i ima 2 grama ugljenih hidrata.
Sadrži još kalcium, fosfor, gvozđe, natrium, ima puno kalijuma i ostalih mikrominerala kao PB, silícijum, molibden...
Zelena špargla je bogata hlorofillom ima više C-vitamina i karotina kada je svetlija, zato je i hranljivija.
Vekovima se ubraja u lekovite biljke.
Izbacuje vodu iz organizma kao i pesak i kamen iz bubrega,dobro deluje na cirkulaciju i srce i
pomaže organizmu u oslobađanju od otrova.
Zravo ju je iscediti u centrifugi i od 4-5 komada dobijamo pola čašice soka.
Grci su već pre 2500 godina poznavali šparglu. Ime je iz toga doba i potiče iz reči "asparagos" što na grčkom znači mlada biljka . Pvog puta se našla u radu Hippokratesa i.e. 460-370 . Tada su je koristili kao lekovitu biljku, nije bila svakodnevno jelo. Lečili su sa šparglom bol zuba, ujede pčela, ali bilo je poznato i dejstvo izbacivanja vode. Rimjani su je počeli koristiti i za ishranu i o tome postoje zapisi od Marcus Portius Cato (i.e. 200). Bila je popularna kao predjelo i Rimljani su je raširili celom Evropom. Vraćajući se iz krstaških ratova doneli su sa sobom seme asparagusa. Od XVI. i XVII. veka nalazi se u baštama.
Kratka joj je sezona od aprila do juna, i tada imamo svežih špargli , a u ostalim mesicima samo konzerviranu ukusa ni blizu svežeg.
Relativno skupo povrće zato što ga treba oprezno gajiti.
Нема коментара:
Постави коментар