Januar-februar vreme je za karnevale
Ako je karneval ili maskenbal tada su i krofne obavezne
Istorija krofni počinje u Austriji, kada ih je otkrila udovica pekara koga su zvali Krapfen . Posle smrti svog muža žena je imala puno posla zato što su oni imali najbolji hleb i ona je jedva stizala da sve odradi. Jednom se desilo da ju je iznervirao jedan kupac koji nije bio strpljiv i ona ga je gađala sa komadićem testa, ali na sreću promašila ga je i testo je palo u šerpu sa vrelim uljem .Tamo se lepo ispeklo i porumenilo i tako je slučajno spremljena prva krofna . Koja se i danas u Austriji zove Krapfen!
Ovog puta mi smo išli u Karintiju da jedemo karnevalske krofne pošto je ovo sezona karnevala u Evropi, naročito u Italiji posebno Venecijii, a Karintija je skoro tamo .
Da li ste znali da se karnevalske krofne jedu sa dve viljuške? Tako se cepaju i zabranjeno je jesti sa nožem !
Postoji i druga legenda o krofnama to jest "beignets " kako ih Fancuzi zovu, koje je supruga Lui XVI. kraljica Marie Antoinette ( 1755-1793) upoznala u avanturističkoj noći karnevala. Kraljica je pobegla na maskenbal koji se organizovao u Tuillerii i pomešala se u kostimu sa narodom na ulici. Ona je šetala tamo i ogladnela i kupila je od majstora medenjaka krofne, jako su joj se svidele i odmah je naručila da joj kupe celu korpu. Posle karnevala pozvala je u dvor majstora .Tražila je recept i od tog doba kraljevski poslastičar, sa malim promenama, sprema ih redovno za kralja i njegove goste.
Krofne su od tada jako popularne.
Preporučuje se sa domaćim džemom od kajsija promešanog sa malo ruma i uz ovaj slatkiš najbolje ide čaša šampanjca.
A sada recept :
500 gr brasna koje nekoliko sati držimo na toplom mestu
6 žumanaca
60 gr putera (otopljen ali nije topao )
50gr sećera u prahu
1 supena kašika ruma
4 dl mleka
20 gr kvasca
prstohvat soli
U blagom slatkom mleku kvasac otopimo i sa ostalim dodacima i brašnom dobro umesimo testo, ostavimo na toplom mestu da raste 35-40 minuta. Kad je vec poraslo raširimo na prst debljine i odvajamo krugove . Opet stavimo da odmara i da raste na duplo . Kada se podiglo ( 3-4 prsta debljine ) u vrelom ulju pržimo tako što za pocetak pod poklopcem dok ne porumeni jedna strana, pa kad ih okrenemo dalje pržimo bez poklopca!! tako ćemo dobiti taj "ranftli" -
Pazimo dok radimo da testo uvek bude na toplom mestu da ne bi "prehladilo ". Kad su gotove dobro iscedimo, ne smemo jednu na drugu stavljati da bi ostale lepe. Kada su već blage možemo ih posuti sa šećerom u prahu.