Skoro sam dobila ovaj foto sa veoma privlačnim kolačima koji se zovu I s c h l e r, to su originalani, pravi iz Bad Ischl -a iz poslastičarnice Zauner.
Naši prijatelji bili su u tom kraju i bili su ljubazni mislili su na nas i tamo, mada kolač nisu posalili, ali stigla je fotografija i komentar : - "veoma ukusno" !
Poslatičarnica Zauner otvorena je 1821.godine, i do danas je sačuvala svoju kraljevsku atmosferu .
Danas poslastičarnica Zauner je jedna od znamenitosti Bad Ischl-a. Ovde možemo da probamo kolače koji su originalno spemani za imperatorsku porodicu Habsburg, koje već cela Evropa zna .
Osim ovog svemirskog poznatog kolača, možemo isprobati i druge specijalitete Austrije uz kafu.
Bad Ischl
470 m nadmorske visine, leži u srce Salzkammergut, najstarija austrijska slana banja i popularan je i po zimskim sportskim terenima, ima skijaški centar. U njemu živi 15 000 stanovnika, njegova istorija je vezana za istoriju soli u Bad Ischl-u, uvek je ovo bio egzistencijalni centar ovog kraja. U 1392 dobio pravo na vašar. U 1562 otkriveno brdo soli Ischl i otpočelo razvijanje proizvodnje soli.
Franz Josif imperator i kralj šezdeset godina je letovao u Bad Ischl-u, nekada je njegova vila bila nameštena u stilu klasicizma i biedermeier, a u drugoj polovini XIX. veka dobila je današnji oblik.
Danas letnikovac kao iz sna uspavane lepotice, turisti koji ga posete samo čekaju kad će sresti slugu u kostimu na stepenicama, ili videti caricu Elizabetu u jednom od mnogobrojnih ogledala. U Sissy-noj sobi je malo mračno a na paravanima puno fotografija, jer Ona je obožavala fotografisanje. Najviše je slikala žene nezavisno od ranga, tražila je lepotu samo u njima, ali ima i slika omiljene joj " mađarske " ćerke Marie Valerije takođe.
Slike u letnjikovcu pokazuju ljubav prema životu, pejzaži su bavarski i austrijski, idila, konji, lovačke teme...Odavno nedostaju slike familije , kao i sama villa "Kaiser" u laganom, jednostavnom stilu konstruisana.
U ovom gradu Franz Josif je upoznao svoju buduću suprugu, i tu u crkvi sv.Nikole bila je organizovana službena veridba . Veridba se obavila u bivšem Seeauerhaus ( danas Gradski Muzej) i istog dana otplovili su za Hallstatt, gde su javili tu srećnu vest biskopu Linzu.
Vilu Kaiser kraljevski par je dobio kao svadbeni poklon od majke Franza Josifa, cariceZofije.
Već 1854 useleli su se u zgradu koja je bila samo pola gotova. Od ovog momenta to je bila letnja rezidencija imperatora i Franz Josif do svoje smrti svakog leta je ovde provodio kraći ili duži period. Izuzetno samo 1848, 1878, 1915 i 1916 godine nije bio ovde. Ukupno 81 put je slavio svoj rođendan u Bad Ischl-u koji je bio 18. avgusta.
Recept nažalost nije stigao sa fotografijom, ali morala sam i ja pripremiti svoj ischler
Sastojci:
- 300 g brašna
- 200 g putera
- 40 g braon šećera
- 1 žumance
- cimet
- 60 g badema
- džem od šljiva (sveže pečen)
- čokolada ( 75 %)
Prvo, brašno umešamo sa hladnim puterom, koji je iseckan na sitne komadiće. Zatim dodamo i grubo seckan badem, šećer, cimet i žumance. Brzo radimo, kad je testo već glatko staviti ga u frižider minimum pola sata. Posle raširimo 3-4 mm debljine i odvajamo krugove 6-7 cm prečnika.
Poređamo ih na pleh postavljen papirom za pečenje i na 180 stepeni pečemo 10-12 minuta.
Kad su se ispekli i malo ohladili sa džemom od šljiva lepimo dva po dva kruga. Koristila sam džem od šljiva umesto od ribizli koji se obično pojavljuje u ischleru. Zašto ? Zato što je jesen , sezona šljiva i sada sam pekla jednu porciju svežeg džema , i nisam htela da propustim da isprobam i mogu vam garantovati nije loša kombinacija , isplati se probati.
Džem sam pekla od opranih šljiva u rerni u kuhinji , istina je malo gubi od arome i mirisa u odnosu kad se u kotliću napolje peče, na kraju se koštice lagano mogu loviti. Ovo odmah koristimo, ne mogu da kažem kako bi ga držali duže, nema ni šećera ni konzervansa unutra, popuno prirodno.
Gotove zalepljene krugove umačemo u otopljenu čokoladu , i kad se više ne lepe mogu se i probati....
Нема коментара:
Постави коментар