19. 12. 2010.

Hókifli = snežnene kiflice


Napolje pada sneg skoro je sve belo, još malo će božić, a ovih dana imendani su  moje bake i  tetke.Tetka bi  mi uvek spremala ove  kolačiće. Pakovala  ih je  oprezno u kutiju i  dala mi ih pre nego što  sam krenula kući, za put, kao da toliko daleko sam putovala  iz Budima  u Peštu,  sa jednog dela grada  u drugi, ali ona je  uvek htela  da me  čuva i  zaštiti, gledala me je  da li sam mršava i   da li jedem dobro ? Ove kiflice se mogu filovati  i sa makom, orahom kao i  džemom ili kestenom. Lagano se spremaju.

za" hókifli"

400 gr brašna
250 gr margarina
među prstima  soli
2 dl kisele pavlake
za fil: gust džem ili mak ili orah ili  kesten pire











Da ne zaboravim ove kolačiće sada spremam za praznik, pustim neku prijatanu božićnu muziku, i kad radim mislim na moje, planiram  sledeće dane  pod jelkom i pripremama za božićne dane.










Brašno sipam na radni sto, okružim sa usitnjenim margarinom, u sredini  stavim   kiselu pavlaku, malo soli i mesim  flexibilno testo. Podelim  na tri dela, ostavim  da odmori malo na hladnom mestu. Radni sto sa malo brašna prokrijem,  raširim testo  3 mm debljine  i pravim krugove  koje punim  sa filom koji želimo, umotamo, formiramo kifle ,krajeve malo pritisnemo, da fil ne bi pebegao, i stavim na pleh koji vec sa papirom za pečenje je  pripremljen.
Pecem  cc.15 minuta  u  zagrejenoj rerni na 180 stepeni.




Još dok je toplo  uvrtim sa vanilinim šećerom.

16. 12. 2010.

stollen sa sirom

Stollen je čuveni božićni kolač, najviše je popularan  u Nemačkoj. Ovo je  vrsta  sa  sitnim sirom .



koristimo:
500 gr brašna
100 gr skroba
1 prašak za pecivo
soli među dva prsta
100gr šećera
vanilin šećer
3 jaja
200 gr suvog grožđa
300 gr sitnog sira
50 gr  kandirane kore od limuna, iseckane na kocke
250 gr hladnog putera
1 kora od limuna (rendana)
rum ---- koliko primi šećer (1-2 cl )
125 gr šećera u prahu






 Brašno, skrob, prašak za pecivo, vanilin šecer  i so umešamo, dodamo kandiranu koru od limuna, jaja, suvo grožđe, rendanu koru  od limuna, puter i sitni sir. Mesimo testo, napravimo krug, podelimo na dva dela, jedan veći i jedan manji u pravougonoj formi.Veći  pravougaonik stavimo dole na njega manji  i sa papirom za pečenje pripremljenu tepsiju, stavimo u vruću ( 200 stepeni) rernu sat vremena.

Kad se ohladi  premažemo sa rumom umešanim šećerom u prahu.

15. 12. 2010.

Budimpeštanski božićni vašar




Bili smo u Budimpešti. U ovo doba grad se pokazuje praznično, ujutro je jako prijatan ambijent, ne samo okićeno, već  nešto više od toga. Ispred  Basilike ogroman adventski venac, na trgu Vörösmarty isto.Taj period kada mi čekamo božić zovemo advent  i to je vreme za pripreme, ukrasimo ulice, stan i duše, polako se spremamo za praznik, slušamo bozićnu muziku, spremamo sitne kolačiće i priprema se za praznične dane. Dogovoramo se ko kad ide u goste, koga primamo, šta će na prazničnu trpezu, kome koji poklon itd...












Svake nedelje  palimo jednu sveću više  na adventskom vencu, koji spremimo ili kupimo četiri nedelje pred božić, datum nije tačan uvek zavisi od dana kada pada božić,  tako računamo četiri nedelje. Postoji  i adventski kalendar sa 24 dana pred bozić, svaki dan sitni poklončići obično za decu ali ima i grad, u Budimpešti na zgradi Gerbeaud -a svaki dan  u 17:00 svečanost i otvori se jedan prozor  od kalendara.













Budimpeštski  božićni vašar  je jedan od najrangiranijih vašara u Evropi i ovde se samo kvalitetni  ručni radovi mogu ponuditi, a i neverovatni mirisi: kuvanog vina, krampampuli-ja,  pečenih kestena,raznih pečenih kobasica, kupusa  i tradicinalnih jela  i to sve se nudi u tradicionalnom okviru.







Ne znate šta je krampampuli ?
To  je isto vruće alkoholno pice, koje nas prijatno zagreje zimi.
Spema se vrlo atraktivno, treba jedna široka- duboka činija koju stavimo na sredini stola, stavimo razno suvo voće unutra, kao iseckana smokva, urma, suvo grožđe, kandirane pomorandže, sa orahom punjena suva šljiva i slično.
Stavimo ciniju na roštilj(rešetka) dodamo kg šećera u kocki, koji je trljan sa korom pomorandže. Prelivamo sa pola litra ruma i zapalimo, pažljivo pratimo dok alkohol gori i kako se šećer topi i curi u činiju.Kad je proces završen, zalivamo sa dva litra dobro, zacinjenog kuvanog vina( cimet,kora  limuna,karanfilić)1 litar vrućeg čaja i cedimo 2 limuna i 2 pomorandže unutra, ostavimo nekoliko minuta da odmara i serviramo vruće, i u  svakoj časi dodajemo i voće.
Taj recept je iz  stare knjige koja je  izdata još u prvoj polovini prošlog veka, ja  imam tu čast da imam jedan primerak, preporučujem za novogodišnje veče .

Ako neko ogladni,  ima široki izbor jela i toliko lepo miriše da je teško  ne probati





U pozadini šolje za kuvano vino, a ispred kupus



















kvalitetni pokloni  se nađu i za kuhinju kao i za stan za dekoraciju









neverovatan miris imaju ovi ukrasi od začina

Pored bina   ima i  aktakcija  kao kovač, staklar, ad-hoc predstava instrumenti.....



Vašar radi osim 25-26 decembra  do kraja godine ,šteta je  ne posetiti.........
Related Posts with Thumbnails

Stamp